Infekcja
Bakterie na roślinę-gospodarza "przybywają" najczęściej wraz z kroplami wody, które roznosi wiatr. Deszcz padając na wyciek bakteryjny na porażonej roślinie zabiera i przenosi patogena na miejsca zdrowe. Bakterie, które są odpowiedzialne za wywoływanie chorób kwiatów są przenoszone przez owady zapylające.
W przenoszeniu bakterii swój udział ma także człowiek oraz używane przez niego narzędzia. Praca chociażby z jednym chorym organizmem może spowodować porażenie wielu innych, zdrowych roślin przy braku odpowiedniej dezynfekcji.
Infekcja jest czasem od zetknięcia się bakterii z rośliną, aż do momentu nawiązania kontaktu pasożytniczego. Może zajść tylko w obecności wody, dlatego tak ważne w praktyce ogrodnicznej jest chociażby unikanie zwilżania liści podczas podlewania. Bakteria musi się dostać do miejsca, w którym będzie mogła wniknąć do wnętrza rośliny. Drogami infekcji mogą być:
- miejsca nie pokryte kutykulą (włośniki, miodniki, znamiona słupków)
- naturalne otwory (aparaty szparkowe, hydatody, przetchlinki)
- rany
Inkubacja
W tym okresie bakterie intensywnie się rozmnażają i rozprzestrzeniają w roślinie. Jest to czas, gdy patogenu nie widać gołym okiem, ale wewnątrz roślina już choruje. Bakterie wydzielają enzymy rozkładające ściany komórkowe porażonej rośliny, a następnie odżywiają się ich zawartością. Okres inkubacji trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Po nim przychodzi czas na ...
Symptomacja
Czyli okres, w którym pojawiają się objawy chorobowe. U bakterii można je podzielić na:
- przebarwienia - "tłuste" ciemnozielone plamy, potem szarzejące
- więdnięcia - bakterie niszczą naczynia wiązek przewodzących
- zniekształcenia - powstawanie narośli np. na korzeniach
- nekrozy - kończą się mokrą zgnilizną, a gnijące tkanki często nieprzyjemnie pachną lub kończą się zgorzelami (na suchych i zdrewniałych organach)
Warunki sprzyjające bakteriozom
Rozwojowi bakterioz sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz obecność kropel wody. Woda jest środowiskiem, które zapewnia bakteriom przeżycie, a obecność wiatru pozwala na gwałtowne rozprzestrzenianie się patogenu. Również wysoka temperatura sprzyja przyśpieszeniu procesów życiowych u większości znanych bakterii.