StoryEditor

STOP dla nielegalnych środków ochrony roślin

08.04.2016., 10:24h
7 kwietnia w Warszawie firma DuPont zorganizowała konferencję prasową podczas której przedstawiono działania w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „STOP dla nielegalnych środków ochrony roślin”. Poinformowano również o nowo otwartym Centrum Innowacji i aplikacji mobilnej dla rolników. 

Celem kampanii jest powstrzymanie obrotu podrobionymi środkami ochrony roślin oraz poinformowanie o negatywnych skutkach stosowania nielegalnych pestycydów. Nowa kampania firmy jest skierowana do gospodarstw rolnych, ogrodniczych i sadowniczych, sklepów ogrodniczych oraz służb mundurowych w Polsce. Obejmuje artykuły, poradniki, filmy instruktażowe, konferencje, akcje mailingowe, dystrybucje plakatów i ulotek, program „Sklep wolny od nielegalnych produktów”. Odrębną częścią kampanii są działania skierowane bezpośrednio do polskich służb mundurowych.

– Warto, żeby do działań włączyli się aktywnie producenci środków ochrony roślin – mówi Michał Grzbiela, Projects Management Leader DuPont Central Europe. – Świadomość zagrożeń jest wciąż na zbyt niskim poziomie. Dlatego chcemy ułatwić identyfikację nielegalnych środków oraz pokazać, że sprzedaż podróbek i korzystanie z nich to łamanie prawa. To także ryzyko strat finansowych. Działanie nieznanego składu chemicznego w podrobionych środkach jest nieprzewidywalne i może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt oraz środowisko. W ramach kampanii firma uruchomiła stronę www, gdzie będzie publikować informacje o zagrożeniach wynikających ze stosowania nielegalnych środków ochrony roślin.

Komisja Europejska szacuje, że rynek nielegalnych środków ochrony roślin w UE stanowi 10% jego wartości. W krajach członkowskich posiadających granicę z krajami trzecimi (jak Polska) liczba ta może być jednak znacznie wyższa. Podrobione środki ochrony roślin przedostają się na rynek polski przez przemyt graniczny oraz w wyniku nadużyć związanych z handlem równoległym. Następnie są oferowane w sklepach, internecie oraz bezpośrednio do gospodarstw. 

PIORiN rocznie przeprowadza 6200–8200 kontroli środków ochrony roślin znajdujących się w obrocie handlowym. Każdego roku bada się 300 próbek środków ochrony roślin. W wyniku tych działań w latach 2010–2015 wycofano z obrotu blisko 150 tys. l/kg pestycydów, z czego prawie 5 tys. l/ kg stanowiły podróbki. W 2014 r. zatrzymano transport 21 ton nielegalnych środków ochrony roślin z Chin, a w maju 2015 r. 450 kg środków ochrony roślin przemycanych w bagażu podręcznym.

– Najczęściej podrabianymi produktami są Granstar, Coragen i Titus. Oryginały posiadają pojemność odpowiednio 20 g, 175 ml i 100 g. Podróbki najczęściej oferowane są w opakowaniach 1 l lub 0,5 kg – wyjaśnia Michał Grzbiela. – Poza tym mają podrobiony hologram, wadliwy numer seryjny i etykietę najczęściej w języku  ukraińskim.

W ramach akcji DuPont zrealizuje szereg działań, które mają ułatwić identyfikację oryginalnych produktów. Firma wprowadziła nowe zabezpieczenia – trójwymiarowy hologram IZON. Na oryginalnym hologramie znajduje się zielona mapa świata oraz czerwony napis DuPont. Po przechyleniu hologramu w prawo pojawia się cyfra 1 i jedna kropka, w lewo – cyfra 2 i dwie kropki, w dół – cyfra 3 i trzy kropki, w górę – cyfra 4 i cztery kropki. Ponadto, każdy hologram posiada indywidualny kod alfanumeryczny. To dodatkowe uwierzytelnienie i możliwość zaawansowanego śledzenia produktu za pomocą systemu Traceology eVerification. Oryginalne produkty DuPont zawsze mają etykietę w języku polskim. 

Nowe Centrum Innowacji 

Centrum Innowacji DuPont pozwala na szybszy i znacznie łatwiejszy kontakt z naukowcami i inżynierami firmy na całym świecie. To 4 Centrum Innowacji DuPont w Europie (po Genewie, Stambule i Moskwie) oraz 13 na świecie.

Centrum Innowacji w Warszawie wyposażone jest w zaawansowany system do wideokonferencji i specjalne stanowiska z iPadami. Dzięki temu, można łatwo połączyć się z dowolnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym na świecie. Szybka komunikacja skraca dystans, ułatwia i przyspiesza dostęp do zasobów wiedzy skupionej w różnych krajach oraz usprawnia proces konsultacji. 

– Decyzja o zlokalizowaniu Centrum Innowacji w Warszawie wynika z potencjału naszego kraju – mówi Włodzimierz Soboń, Branded Content Manager DuPont Poland. – Polska jest największym rynkiem w Europie Centralnej, a nasi inżynierowie pracują nad wieloma innowacyjnymi projektami. Pracujemy nad rozwiązaniem, które da Centrum Innowacji możliwość łączenia się z bezpośrednio z plantacją i oceny „na żywo” aktualnych zagrożeń dla upraw. wyjaśnia Włodzimierz Soboń

Globalna sieć Centrów Innowacji DuPont przeznaczona jest dla pracowników, klientów i partnerów firmy. Celem jest szybsze generowanie rozwiązań trudnych problemów. 

Aplikacja mobilna

Od marca rolnicy w Polsce mogą korzystać z DuPont Evalio AgriXpert – nowej aplikacji mobilnej ułatwiającej rozpoznawanie chwastów bezpośrednio z poziomu telefonu komórkowego. Ponadto umożliwia szybki kontakt ze specjalistami DuPont w zakresie ochrony herbicydowej. 

Dzięki aplikacji można szybko porównać chwasty rosnące na polu ze zdjęciem z bazy ponad 300 chwastów. Każdy chwast jest prezentowany w dużym zbliżeniu na trzech fotografiach w różnych fazach rozwoju: kiełkowanie, dojrzałość i kwitnienie. Funkcja „dotknij i powiększ” pomaga w prawidłowej identyfikacji chwastów. 

Aplikacja jest poręcznym, mobilnym atlasem chwastów zawierającym szczegółowe opisy i zdjęcia chwastów wraz z poradami w zakresie ich kontroli. Podpowiada, jaki herbicyd wybrać do walki z rozpoznanym zagrożeniem. W aplikacji znajdują także rekomendacje w zakresie stosowania produktu, zgodne z dawkami podanymi w etykietach rejestracyjnych produktów.

 

Aplikacja mobilna DuPont Evalio AgriXpert została zaprojektowana dla systemów Android oraz iOS. ms

24. listopad 2024 00:14