Oprócz przekazania w ręce zainteresowanych 1000 domków zasiedlonych przez murarkę ogrodową, firma Sumi Agro Poland zorganizuje również spotkanie w Centrum Murarkowym. Ci, którzy zdecydują się na udział zobaczą jak żyje i pracuje ta niewielka błonkówka oraz posłuchają prelekcji specjalistów. Swój głos będą mieli również producenci, którzy opowiedzą o własnych doświadczeniach odnośnie wprowadzania murarki na plantacje i do sadów.
Firma Sumi Agro ochronę owadów zapylających popularyzuje od 2006 roku. Na samym początku skupiano się głównie na pszczole miodnej, a od 2013 roku "bohaterką" kampani jest właśnie murarka ogrodowa.
Dotychczas firma przekazała rolnikom i ogrodnikom 5500 gniazd oraz 200 skrzyń gniazdowych, w których rozwijają się populacje tego gatunku. Powstały również Centra Murarkowe, które są ośrodkami pokazowymi propagującymi informacje o murarkach. Zainteresowanie akcją wykazują producenci rolni i sadownicy. Zauważają oni wpływ występowania owadów zapylających na wielkość plonu. Wraz ze wzrastającą wiedzą producenci coraz chętniej prowadzą samodzielną hodowlę murarek ogrodowych. Osoby, które zdecydują się na chów tego gatunku, dostaną fachowe wsparcie ze strony firmy Sumi Agro.
Murarka ogrodowa jest dziko żyjącą pszczołą, rodzimą dla terenu Polski. Gatunek ten łatwo przystosowuje się do warunków tworzonych jej przez człowieka. Murarka tworzy kolonie, charakteryzuje się dużą dynamiką rozrodczą, bogatymi preferencjami pokarmowymi oraz brakiem agresywności. Posiadanie w swym otoczeniu murarek wymaga jedynie minimalnych nakładów pracy.
Zapisy na www.sumiagro/zapylacze
mk
Źródło: Sumi Agro – informacja prasowa