Śmietka kapuściana
Drugie pokolenie pojawia się w połowie czerwca i zazębia się z trzecim, które występuje na przełomie lipca i sierpnia. Szkody wyrządzają larwy (białe, beznogie, długości do 7 mm). Larwy drugiego i trzeciego pokolenia żerują przede wszystkim w głównych nerwach liści (kapusta głowiasta, pekińska, główka kapusty brukselskiej) obniżając ich wartość konsumpcyjną i handlową. Niewielki procent larw uszkadza korzenie i szyjkę korzeniową.
Ochrona. Zwalczać chwasty, których kwiaty wabią samice. Nie zakładać plantacji w pobliżu upraw długo kwitnących (koniczyna, facelia). Najskuteczniejsza jest metoda chemiczna. Opryskiwanie wykonywać na podstawie monitoringu. Nalot samic na plantację monitoruje się za pomocą pułapki zapachowej. Na plantacji należy ustawić dwie pułapki na takiej wysokości, aby dolna część pojemnika znajdowała się około 10 cm nad roślinami.
Piętnówka kapustnica
Gąsienice po wylęgu są jasnożółte, następnie zielone lub brunatne do czarnych. Młode gąsienice żerują na powierzchni liści, wygryzając duże okrągłe otwory (brzegi i nerwy są nienaruszone). Następnie wgryzają się do główek, które zanieczyszczone odchodami gniją.
Błyszczka jarzynówka
Gąsienice są zielone lub zielonożółte, do 30 mm długości. Żerują pojedynczo. Dziurawią liście i przy masowym wystąpieniu powodują gołożery. Podobnie jak piętnówki wgryzają się do główek kapusty i są wtedy trudne do zwalczenia.
Rolnice
Na przełomie lata i jesieni mogą spowodować istotne straty. Są to szarobrunatne gąsienice, długości około 50 mm. Nocą wychodzą na powierzchnię i uszkadzają nadziemną część roślin (główki, liście).
Ochrona. Niszczenie chwastów z rodziny kapustowatych przed ich zakwitnięciem ogranicza nalot motyli na plantacje. Zabieg insektycydem wykonać na najmłodsze stadia gąsienic – jest skuteczniejszy. Zabieg zwalczania rolnic należy przeprowadzić w późnych godzinach wieczornych – gąsienice wychodzą z ziemi na powierzchnię.
macka