Doniesienia z Centrów Doradztwa Technicznego firmy Bayer w roku 2016.
Centra Doradztwa Technicznego firmy Bayer są rozlokowane w różnych częściach Polski różniących się warunkami klimatycznymi.
Cztery z nich:
- CDT Pordenowo (Pomorze),
- CDT Gaj Mały (Wielkopolska)
- CDT Strzeżkowice (Lubelskie)
- CDT Chechło (Śląsk)
wraz z rozpoczęciem siewów zeszłorocznych ozimin rozpoczęły kolejny sezon doświadczalny. Założono w sumie około 5000 poletek doświadczalnych, z których zostały zebrane plony, aby jeszcze lepiej poznać produkty i technologie ochrony, a w przyszłości jeszcze lepiej doradzić klientowi końcowemu, jakim jest rolnik.
Wśród wszystkich doświadczeń największą powierzchnię rokrocznie zajmują kombinacje fungicydowe, zakładane przede wszystkim na pszenicy ozimej. Nie inaczej było i w tym roku. Ilość opadów dla dwóch lokalizacji (Chechło oraz Pordenowo) była bardzo zbliżona (około 540 mm w ciągu roku), jednak w sezonie rozkładała się bardzo różnie. Opady miały zasadniczy wpływ na poziom porażenia przez poszczególne choroby, a przede wszystkim łamliwość podstawy źdźbła, rdzę, septoriozę paskowaną liści pszenicy i oczywiście mączniaka prawdziwego. W CDT Pordenowo nie odnotowano aż tak wysokiego stopnia porażenia.
Podstawowym programem fungicydowym firmy Bayer stosowanym w pszenicy ozimej jest Univo Xpro, składający się z dwóch produktów: Boogie Xpro 400 EC oraz Fandango 200 EC. Na polach doświadczalnych został zastosowany w kilku doświadczeniach i potwierdził swoją skuteczność, zwalczając już występujące patogeny, jak również zabezpieczając uprawy przed możliwością ponownego porażenia roślin. Należy nadmienić, że plony uzyskane z poletek chronionych właśnie tą technologią należały do najwyższych spośród prezentowanych kombinacji.
Miniony sezon w uprawie rzepaku ozimego wyróżniały dwa zjawiska: uszkodzenia pomrozowe oraz duże nasilenie zgnilizny twardzikowej. W przypadku pierwszego zagrożenia, rolnik nie ma bezpośredniego wpływu na przezimowanie roślin. Może jedynie wykonać wszystkie uprawki i zabiegi z należytą starannością i terminowością. Wysokie porażenie zgnilizną twardzikową, może zostać skutecznie wyeliminowane przez zabieg wykonany w odpowiedniej fazie rozwojowej rośliny.
Plantacje rzepaku ozimego kwitły w tym roku dłużej niż zwykle (średnio o około 1 tydzień), co było spowodowane panującymi wtedy niskimi temperaturami. Przełożyło się to wraz z odpowiednią ilością opadów w kwietniu (np. w CDT Chechło - 58 mm) na wysoki stopień porażenia przez zgniliznę twardzikową. W doświadczeniach założonych w Centrach Doradztwa Technicznego pod kątem zwalczania tej i innych chorób okresu kwitnienia rzepaku, wyraźnie przoduje produkt Propulse 250 SE (dawka 1,0 l/ha), który jako integralna cześć „Złotej technologii ochrony rzepaku” firmy Bayer gwarantuje zabezpieczenie plantacji na najwyższym poziomie. Świadczą o tym plony uzyskane w tegorocznych doświadczeniach ścisłych (CDT Chechło) - na poziomie 6,6 ton z hektara nasion o wilgotności 9%.
Sezon 2016 w Sadowniczej Stacji Badawczej Bayer w Kozietułach Nowych
Fachowe poradnictwo w zakresie sadownictwa możliwe jest dzięki Sadowniczej Stacji Badawczej Bayer zlokalizowanej w Kozietułach Nowych (Mazowieckie). Oprócz prowadzenia badań środków ochrony roślin, Stacja współorganizuje również różnego typu spotkania branżowe, takie jak: Forum Doradców Sadowniczych, szkolenia dla Klubu Sadowniczego „Piękne Owoce”, zimowe spotkania ze studentami, a w ramach akcji „Grunt to Bezpieczeństwo” – spotkania ze szkołami.
W zakresie Systemu Wspomagania Decyzji Vademecum (http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl/) w Kozietułach Nowych opracowywane są komunikaty zarówno sadownicze, jak i jagodowe. W sezonie 2016 wspomniany system objął sieć ponad stu stacji pogodowych z danymi na temat poziomu zagrożenia ze strony najgroźniejszych patogenów jabłoni, gruszy, drzew pestkowych i upraw jagodowych.
Sezon wegetacyjny 2016 dla większości sadowników był zróżnicowany. W pierwszej części sezonu wegetacyjnego parch jabłoni nie stanowił większego problemu. Zdarzały się infekcje, ale miały one głównie charakter infekcji słabych. Z uwagi na zwiększoną ilość opadów w drugiej części sezonu, w okresie przedzbiorczym w wielu sadach można było zaobserwować silne porażenie parchem. Więcej kłopotu sprawił jednak mączniak jabłoni. Był to kolejny rok, w którym dominowała ta choroba. Przeprowadzone doświadczenia, w kilku lokalizacjach w Polsce potwierdziły wysoką skuteczność produktu Luna Experience 400 SC w ochronie zarówno przed parchem, jak również mączniakiem jabłoni.
W bieżącym sezonie największym problemem były jednak szkodniki. W sadach jabłoniowych dominowały pordzewiacze, mszyce i w okresie przedzbiorczym zwójkówki. W sadach śliwowych - owocówka śliwkóweczka, natomiast w sadach gruszowych miodówki. Doświadczenia przeprowadzone w Kozietułach Nowych wykazały bardzo wysoką skuteczność Movento 100 SC w zwalczaniu mszyc oraz miodówek. Preparat najwyższą skuteczność osiągał po około 9 dniach od zastosowania i zabezpieczał jabłonie i grusze przed wspomnianymi szkodnikami na stosunkowo długi okres, ponad 30 dni.