Rozporządzenie rozszerza wykaz upraw małoobszarowych o 77 nowych pozycji, m.in.:
- wśród roślin warzywnych to: burak ćwikłowy z przeznaczeniem na botwinę, cebula siedmiolatka (syn. czosnek dęty), cukinia, cukinia z przeznaczeniem na jadalne kwiaty, kabaczek, patison, portulaka warzywna, rzepa biała i czarna, rzeżucha ogrodowa (syn. pieprzyca siewna), szalotka (syn. czosnek askaloński),
- wśród roślin sadowniczych to: aktinidia, antypka, bez czarny, czeremcha, dereń jadalny, głóg, kasztan jadalny, kolcowój szkarłatny (syn. jagoda goi), malinojeżyna, morwa, porzeczkoagrest, rokitnik, suchodrzew jadalny (syn. jagoda kamczacka), świdośliwa.
W Polsce do zastosowań małoobszarowych zalicza się rośliny, których powierzchnia uprawy zajmuje mniej niż 1% powierzchni użytków rolnych utrzymanych w dobrej kulturze rolnej. Tym samym zastosowania małoobszarowe obejmują te zastosowania środków ochrony roślin, w których rejestracja nie jest opłacalna z perspektywy producentów tych preparatów, ale jednocześnie niezmiernie ważna dla producentów rolnych. W większości dotyczą one istotnych gospodarczo upraw specjalistycznych m.in. owoców i warzyw, roślin ozdobnych, szkółek (roślin przeznaczonych do sadzenia) i roślin zielarskich.
Kwalifikacja uprawy do grupy upraw małoobszarowych umożliwia rozszerzania zakresów stosowania środków ochrony roślin o ochronę tych upraw w uproszczonym trybie, określonym w art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009. Tym samym pozwoli to na zwiększenia puli środków ochrony roślin dostępnych do stosowania w tych uprawach. Przełoży się to również na możliwość zapewnienia minimalnego poziomu ochrony nowych upraw zakwalifikowanych jako uprawy małoobszarowe.
macka