Zbliża się wiosna, okres intensywnych prac polowych, a zmienna aura wpłynie zapewne na nasze decyzje dotyczące zastosowanych mieszanek.
Proces łącznego stosowania różnych środków ochrony roślin lub środków ochrony roślin z nawozami daje rozwiązanie „Tank-mix”. Umożliwia on zaoszczędzenie kosztów związanych z paliwem i robocizną, ale przede wszystkim z poświęconym na pracę czasem.
Bardzo ważne jest, aby podczas sporządzenia mieszaniny agrochemikaliów bezwzględnie przestrzegać zasady doboru składników i kolejności ich dodawania. W przeciwnym razie przeprowadzony zabieg może okazać się nieskuteczny, a nawet szkodliwy dla roślin uprawnych.
Środki powinno się mieszać w opryskiwaczu, bezpośrednio przed zabiegiem. Do sporządzenia cieczy roboczej powinno się użyć wody miękkiej lub średnio twardej o temp. 15 – 20oC. Do wykonania oprysku stosować się powinno maksymalną ilość cieczy użytkowej na hektar uprawy. Środki przed wlaniem do opryskiwacza muszą być rozcieńczone wodą, a następnie dodawane stopniowo, żeby nie dopuścić do ich wytrącenia lub zważenia.
Ważna jest kolejność w jakiej wlewa się środki do opryskiwacza. W pierwszej kolejności wlewa się nawozy mineralne i mikroelementowe. Przy mieszaniu nawozów ze środkami ochrony roślin należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nawozy charakteryzują się różnym odczynem oraz mogą zmieniać temperaturę cieczy użytkowej, np. mocznik obniża temperaturę, natomiast siarczan magnezu ją podnosi.
Dopiero do nawozów dodaje się środki ochrony roślin, ale należy zwrócić uwagę na ich formę użytkową:
- proszki, granule (WP, WG) i koncentraty (SC) do sporządzania zawiesin wodnych,
- koncentraty do emulgowania (EC, EG, EW, SE),
- koncentraty do sporządzania roztworów (SL, SP, SG)
Do takiej zawiesiny dopiero wlewa się adiuwanty. Przy czym dodatek wspomagacza jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy na etykiecie któregoś ze środków znajduje się informacja o możliwości jego zastosowania. Bezwzględnie nie można łączyć herbicydów sulfonylomocznikowych z insektycydami fosforoorganicznymi, środków na bazie soli dimetyloaminowej i 2,4–D z siarczanem miedzi oraz MCPA z fenoksapropenem.
Podstawowa wiedza o możliwościach mieszania agrochemikaliów jest bardzo przydatna, ponieważ pozwala na zastosowanie wszystkich niezbędnych środków w wymaganych okresach agrotechnicznych.
źródło: opracowano na podstawie www.nawozy.eu
mka