Prof. Grażyna Soika z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach omówiła kwestię ochrony sałaty przed szkodnikami w uprawach pod osłonami.
- Ważnym elementem integrowanego zwalczania jest przygotowanie szklarni do następnego sezonu. W przypadku obecności szkodników w danym obiekcie bezpośrednio po zakończeniu zbiorów należy je zwalczać chemicznie. Przed rozpoczęciem następnego cyklu uprawowego konstrukcję szklarni należy zdezynfekować, stosując dozwolone do tego celu środki ochrony roślin – powiedziała prof.
Zaznaczyła, że integrowana ochrona warzyw w szklarniach nie doprowadza do całkowitej eliminacji agrofaga. Wystarczy utrzymać go przez cały cykl uprawy na poziomie niezagrażającym uzyskaniu wysokich, zdrowych i dobrej jakości plonów.
Prof. Grażyna Soika z IO w Skierniewicach pokazała objawy żerowania nicieni na korzeniach sałaty. Omówiła cykle rozwojowe gatunków mszyc, atakujących sałatę: brzoskwiniowej, porzeczkowo-sałatowej oraz bawełnicy topolowo-sałatowej.
Przedstawiła także chemiczne i biologiczne możliwości zwalczania mszyc, poprzez wprowadzenie pasożytniczych błonkówek. W duchu zero pozostałości warto też stosować środki o działaniu mechanicznym.
Profesor przedstawiła wyniki porównania skuteczności środków chemicznych. Closer już po 3 dniach od zastosowania wykazywał 99% skuteczność. Bardzo dobre wyniki dała ochrona Movento 100 SC, ale po kilku dniach od zastosowania. Za to jego skuteczność jest długotrwała.
Profesor omówiła też sposoby zwalczania wciornastków, mączlików, ziemiórek, błyszczki jarzynówki oraz ślimaków w uprawach sałat pod osłonami.
Obejrzyj cały zapis wystąpienia prof. Grażyny Soiki z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach!