Stosując środki ochrony roślin należy unikać sytuacji stwarzających zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Wykonując zabiegi należy zadbać także o uniknięcie znoszenia ś.o.r. na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu.
Integrowana ochrona roślin
Stosując ś.o.r. profesjonalni użytkownicy powinni uwzględniać wymogi integrowanej ochrony roślin. Zostały one określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 kwietnia 2013 r. w sprawie wymagań integrowanej ochrony roślin.
Producent powinien przed zastosowaniem chemicznej ochrony roślin wykorzystać wszelkie dostępne działania aby ograniczyć stosowane pestycydy. Zaleca się prowadzić działania monitorujące w uprawie. Jednym z podstawowych wymogów integrowanej ochrony roślin jest również ochrona organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu. W szczególności dotyczy to owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych
Stosuj tylko legalne i zarejestrowane ś.o.r.
Do ochrony upraw można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń. Na stronie ministerstwa dostępne są także etykiety środków, których zapisów należy bezwzględnie przestrzegać.
Środki ochrony roślin stosuj w odpowiednich warunkach
Użytkownicy profesjonalni muszą przestrzegać wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 31 marca 2014 r. w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin tj. m.in. zachowywać minimalne odległości od określonych miejsc lub obiektów. Na terenie otwartym środki ochrony roślin można stosować, jeżeli prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s.
Maciej Kania