Zwalczanie patogenów odpowiednio wcześnie umożliwi ograniczenie zabiegów ochronnych w późniejszym okresie. Zabiegi takie wpłyną na uzyskanie wysokiego plonu o dobrej jakości. Wczesne rozpoczęcie walki z szarą pleśnią, która poraża wierzchołki młodych pędów, które wykrzywiają się, a następnie zamierają. Grzyb Botrytis cinerea zakaża również kwiaty doprowadzając do ich zasychania. Gdy choroba się rozwinie na zawiązkach owoców i liściach widoczne są brunatne przebarwienia. Owoce borówki w trakcie dojrzewania, bądź w przechowalniach znacznie szybciej ulegają procesom gnilnym.
Drugą pod względem szkodliwości chorobą gatunku jest antraknoza, którą można zaobserwować na opadłych owocach. Pojawiają się na nich różowe wycieki zarodników grzyba. Pędy borówki mogą posiadać niekiedy ciemnobrunatne plamy.
Na wiosnę na plantacjach może pojawić zamieranie pędów powodowane przez grzyb Phomopsis vaccinii. Wnika on do rośliny poprzez pąki kwiatowe, uszkodzenia kory. Może przyczyniać się do powstawania rozległych nekroz na pędach, przez co zaczynają one zamierać.
W ochronie borówki wysokiej przed szarą pleśnią dostępne są preparaty, m.in. Switch 62,5 WG i Polyversum WP (rejestracja obu środków obejmuje również antraknozę) oraz Rovral Aquaflo 500 SC i Signum 33 WG. Aby ograniczyć zamieranie pędów - zapobiegawczo, bądź w momencie zaobserwowania pierwszych objawów choroby można zastosować preparat Switch 62,5 WG.
mka
StoryEditor
Zadbać o borówkę w okresie kwitnienia
Chcąc uzyskać wysokie plony o dobrej jakości warto pomyśleć o ochronie plantacji borówki wysokiej przeciwko chorobom grzybowym.