StoryEditor

Zgorzel liści sercowych buraka

18.03.2016., 10:22h
Buraki ćwikłowe mogą cierpieć z powodu niedoboru mikroskładnika – boru. Objawami będzie zamieranie liści sercowych, a konsekwencją znaczny spadek masy korzenia u tego gatunku.

Zgorzel liści sercowych buraka występuje zarówno u odmian ćwikłowych jak i cukrowych. Jaki przebieg ma ta choroba? Występuje na glebach zasadowych, a sprzyjają jej susza i upały. Objawy są widoczne najwcześniej na młodych liściach, które wiedną, a z czasem brunatnieją i zamierają. Oznaki wystąpienia choroby możemy zaobserwować także na korzeniach, w których uszkodzone zostają wiązki przewodzące – ich górna część zmienia barwę na brązową i pęka. Przez powstałe rany do wnętrza korzeni wnikają patogeny powodujące ich gnicie. W efekcie tworzą się zgrubienia o niewielkiej masie (obniżka do 50%). 

Przyczyną choroby jest brak boru w glebie, względnie brak jego form przyswajalnych. Na ograniczenie form dostępnych dla roślin wpływają dwa czynniki: susza oraz nadmiar wapnia w środowisku glebowym. Aby zapobiec zgorzeli liści sercowych najlepiej działać przed siewem, a więc w najbliższym czasie, stosując nawozy zawierające w swym składzie bor np. boraks. Jeśli objawy wystąpienia choroby zauważymy w trakcie wegetacji zastosujmy, jeden ze środków przeznaczonych do dolistnego dokarmiania roślin borem.
mk

21. listopad 2024 15:43