Naukowcy z Instytutu Produkcji Systemów i Konstrukcji Inżynieryjnych (Fraunhofer IPK) oraz Instytutu Techniki Rolniczej i Bioekonomii (ATB) w Lipsku postanowili wspólnie rozpocząć projekt ‘Catch‘. Celem prac badawczych niemieckich specjalistów będzie skonstruowanie autonomicznej maszyny zdolnej do rozpoznawania, zbierania i deponowania ogórków w każdych warunkach pogodowych. Aby to osiągnąć, naukowcy muszą stworzyć wieloręcznego robota, którego przetestują w praktyce także do innych zastosowań w rolnictwie. Nawiązując do badaczy z ATM, końcowy produkt będzie nie tylko sprawny, ale również opłacalny.
W tej chwili zbiór ogórków jest kosztowny, ponieważ większość prac jest ciągle wykonywana ręcznie. Jeśli technologia zbioru nie ulegnie w najbliższym czasie zmianie, to uprawa ogórków stanie się po prostu nieopłacalna. – To gorący temat. Rozwiązanie musi zostać znalezione w najbliższej przyszłości, ponieważ powierzchnia uprawy ogórków gwałtownie spada – wyjaśnia Heinz Peter Frehn z Gurkenhof Frehn, biorącego udział w projekcie.
Z punktu widzenia naukowców budowany robot musi spełniać wysokie wymagania stawiane mu pod względem realizowanych prac. – Zbiór przynajmniej 13 ogórków/min jest naszym celem – mówi Jelena Surdilovic, uczestniczka projektu. Naukowcy zdają sobie sprawę, że robot nie może uszkadzać ogórków w jakikolwiek sposób, bo odbije się to na jakości oferowanego towaru.
W poprzednio realizowanym projekcie, który zakończył się w 2013 r., naukowcy stworzyli kombajn, który jednak nie okazał się dobrym rozwiązaniem, ponieważ zbiór nim wpływał niekorzystnie na jakość owoców. mk
Źródło: freshplaza.com