Oprócz wystawców z Polski, w targach udział wzięły także firmy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Pierwsze w Polsce tak kompleksowe wydarzenie wystawienniczo-edukacyjne, z dwiema ważnymi konferencjami: odmianową i sadowniczo-warzywniczą cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nowa formuła targów HORTI-TECH 2016, przygotowana przez współorganizatorów - Targi Kielce i firmę Leaf Media z myślą o konkretnych potrzebach branży, sprawiła, że do Kielc przyjechali sadownicy i ogrodnicy z wielu rejonów kraju.
– Te targi są dobrym powodem, by zastanowić się nad kondycją polskiego sektora ogrodniczo-warzywnego – ocenił Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego podczas otwarcia konferencji.– Dziś już nie tyle ważne jest stworzenie grupy producenckiej, ale współpraca pomiędzy grupami i wspólne prezentowanie na rynkach zagranicznych – dodał.
Od sadzonki po kombajn do zbiorów
Na HORTI-TECH można było zapoznać się z najnowszymi maszynami uprawowymi i narzędziami używanymi w produkcji rolno-ogrodniczej, które zaprezentowali m.in.: Case, Orsi, Landini, Kisiel, Bury, New Holland, Lisicki, Weremczuk, Wodziński, Procam czy Jagoda.
Ekspozycja objęła między innymi: opryskiwacze, kombajny, zamgławiacze i kosiarki. Wśród nowości pojawił się kombajn do zbioru borówki amerykańskiej czy porzeczki. Nie zabrakło popularnych i poszukiwanych odmian jabłek. Na stoiskach targowych zaprezentowano nowoczesne środki ochrony roślin. Zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą podłoży stosowanych w ogrodnictwie.
O przyszłości branży
Dwa targowe dni wypełnione były prelekcjami o kondycji, kierunkach rozwoju i problemach branży. Na konferencji sadowniczo-warzywniczej, która odbyła się 18 listopada, rozmawiano o przyszłości grup producenckich oraz rolnictwie w UE w perspektywie do roku 2020. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci branży m.in.: Witold Boguta, przewodniczący Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, poseł Mirosław Maliszewski, przewodniczący Związku Sadowników RP, europoseł regionu świętokrzyskiego Czesław Siekierski. Dyskutowano również o eksporcie krajowych jabłek do Chin i o potrzebie organizowania się polskich producentów.
9. Konferencja Odmianowa
Drugiego dnia targów odbyła się, po raz pierwszy w Kielcach, 9. edycja Konferencji Odmianowej. Wiele czasu poświęcono sprzedaży jabłek na dalekie rynki między innymi do: Maroka, Tunezji, Demokratycznej Republiki Konga, Mali, Liberii, Syrii, Wietnamu czy Kuwejtu. Specjaliści z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach zaprezentowali nowe odmiany jabłoni.
Tego dnia miał też miejsce pierwszy w Polsce Konkurs Kalibracji Opryskiwaczy dla młodych rolników, do którego przystąpiło aż 12 drużyn ze szkół rolniczych. Najlepszy okazał się zespół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym, w województwie świętokrzyskim.