Główny Urząd Statystyczny zorganizował briefing prasowy, który zainaugurował rozpoczęcie Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Prezes GUS dr Dominik Rozkrut, pełniący rolę Generalnego Komisarza Spisowego, przedstawił podstawowe informacje na temat spisu: kogo spis obejmie, jakimi metodami i w jaki sposób możemy się spisać, podstawy prawne PSR 2020 oraz omówił znaczenie spisu dla Polski i społeczności lokalnych.
- To olbrzymie przedsięwzięcie. Rola spisu jest nie do przecenienia. Na podstawie jego wyników kształtowana jest polityka rolna kraju na wiele lat – powiedział dr Dominik Rozkrut.
Powszechny Spis Rolny obowiązkowy
Powszechny Spis Rolny będzie prowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 roku, według stanu w dniu 1 czerwca 2020 roku. Spis jest realizowany raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Brak udziału w spisie rolnym może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.Dane zebrane w spisie rolnym służą m.in. do opracowania programów rozwojowych polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich i realnie przekładają się na wielkość środków, które Polska otrzymuje na programy rozwojowe dla rolnictwa.
O co zapytają rachmistrzowie?
W spisie rolnym rachmistrzowie zapytają m.in. o powierzchnię gruntów i liczbę zwierząt gospodarskich, uprawy rolne i ogrodnicze. Zbiorą dane o liczbie ciągników, maszyn rolniczych i budynków gospodarskich, ale tylko tych związanych z prowadzoną produkcją rolniczą.
Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów:
- Użytkowanie gruntów
- Powierzchnia zasiewów
- Zwierzęta gospodarskie
- Sposób utrzymania bydła, świń i kur niosek
- Nawożenie
- Ochrona roślin
- Budynki gospodarskie
- Ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze
- Działalność gospodarcza
- Struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego
- Aktywność ekonomiczna
- Chów i hodowla ryb
Jakie pytania NIE padną?
GUS zastrzega, że w spisie nie zapyta o majątek i zarobki rolników ani o sprzedawane przez gospodarstwa rolne produkty.
Jak rolnicy udzielą informacji?
Powszechny Spis Rolny będzie przeprowadzany następującymi metodami:
- samospisu internetowego, poprzez formularz spisowy dostępny na stronie GUS, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych – spisrolny.gov.pl
- telefonicznie - dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99
oraz metodami uzupełniającymi, realizowanymi przez rachmistrzów tj.
- wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego;
- wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza wyposażonego w przenośne urządzenie mobilne.
Jeżeli z użytkownikiem gospodarstwa skontaktuje się rachmistrz spisowy, rolnik ma obowiązek udzielić rachmistrzowi odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.
Kto zajmuje się realizacją spisu rolnego?
- Generalny Komisarz Spisowy – Prezes GUS, dr Dominik Rozkrut;
- Zastępca Generalnego Komisarza Spisowego – dyrektor Centralnego Biura Spisowego (CBS) – dr Janusz Dygaszewicz;
- Wojewódzki komisarz spisowy – wojewoda w wojewódzkim biurze spisowym, którego zastępuje dyrektor właściwego urzędu statycznego;
- Gminny komisarz spisowy – wójt/burmistrz/prezydent w gminnym biurze spisowym.
Jednostkami powołanymi do realizacji prac spisowych są: Centralne Biuro Spisowe, wojewódzkie biura spisowe i gminne biura spisowe., które m.in.: mają zapewniać stanowiska do dokonania spisu, organizowały nabory na rachmistrzów i brały udział w szkoleniach rachmistrzów/egzaminach i przygotowaniu do wykonywania czynności spisowych oraz współdziałały w popularyzacji spisu rolnego.
Spis rolny wymogiem unijnym
Obowiązek realizacji spisów rolnych nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2018/1091 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych oraz rozporządzeń (WE) nr 1166/2008 i (UE) nr 1337/2017 (Dz. Urz. L 200 z 07 .08.2018). Jednocześnie obowiązek ten wynika z rekomendacji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), zawartych w dokumencie pt. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r.
Ważne informacje w liście od prezesa GUS
W ramach prac spisowych został rozesłany list od Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który osobiście zachęca wszystkich objętych obowiązkiem spisowym rolników do wzięcia udziału w tym najważniejszym badaniu rolniczym w Polsce.
List zawiera najważniejsze instrukcje związane z organizacją spisu, w tym numer gospodarstwa rolnego (w lewym górnym rogu listu) – który służy odbiorcom do logowania do aplikacji spisowej.
GUS uruchomił również infolinię spisową 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora) z którą można się kontaktować w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących spisu rolnego. Uzyskać tam będzie można pomoc w wypełnieniu formularza spisowego, zweryfikować tożsamość rachmistrza terenowego, upewnić się czy nasze gospodarstwo jest objęte obowiązkiem spisowym czy zgłosić fakt, że już nie prowadzimy gospodarstwa rolnego.
ksz, oprac. na podst. GUS