Cebula i por
W grudniu była tania, co denerwowało producentów. Za cebulę żółtą, która jednak na pryzmie zaczynała się zielenić, rolnicy otrzymywali 0,10–0,20 zł/kg. To nie żadna tajemnica, że w tym sezonie podobnie jak w poprzednich, jest problem z przetrzymaniem warzywa dobrej jakości. Głównym czynnikiem wpływającym na to jest zmienność pogody, co łączy się ze zmianami klimatu. Właściciele cebuli dobrej jakości, za skalibrowaną i obciętą mogli otrzymać 0,70–0,90 zł/kg. Cebula obrana skupowana była od 0,60 zł/kg za warzywo niższej jakości, do 0,85 zł/kg za cebulę lepszej jakości, z dowozem do chłodni.
Właściciele porów mieli nieco więcej powodów do radości. Za warzywo przeznaczane na rynek warzyw świeżych można było otrzymać nawet 1,80–2,00 zł/kg. W niemal wszystkich rejonach kraju rolnicy narzekają na wciornastki, które skutecznie utrudniają produkcję i co ważniejsze, obniżają ilość i jakość plonów, możliwych do przeznaczenia na rynek. W przetwórstwie ceny za pory wynosiły od 0,75 zł/kg do 1,10 zł/kg.
Kapusty
Na rynku kapustnych sytuacja jest zróżnicowana. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego ceny są niższe. Przy okazji protestów producentów obok ziemniaków trochę kapusty wylądowało na ulicach, aby przypomnieć decydentom, że ceny nie cieszą. Kapusta biała do przetwórstwa wyceniana była najczęściej od 0,15 do 0,25 zł/kg. Na rynku warzyw świeżych zróżnicowanie było większe i zależało od jakości warzyw oraz odbiorcy. Najczęstsze ceny główek kapusty białej wynosiły w grudniu od 0,35 do 0,60 zł/kg. Za kapustę czerwoną można było otrzymać od 0,40 do 0,80 zł/kg. Przeciętna stawka (0,57 zł/kg) za kapustę czerwoną w grudniu 2020 r. była znacząco (o 55%) niższa niż rok temu. Ceny kapusty pekińskiej wynosiły średnio 1,10 zł/kg i były o 10% niższe w porównaniu z ubiegłorocznymi. Ceny kapusty włoskiej wynosiły w grudniu średnio 2,35 zł/szt., a jej podaż rynkowa była niższa, co zabezpieczało przed znacznymi spadkami cen.