StoryEditorMateriał promocyjny

Jak i kiedy przeprowadzić zbiór jabłek i gruszek?

Zbiory plonów to bardzo ważny moment w rocznym cyklu pracy każdego sadownika. Odpowiednio przeprowadzony, może zapewnić wysoką jakość owoców i zadowolenie klientów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak skutecznie zaplanować i przeprowadzić zbiór jabłek i gruszek. Oto kilka wskazówek!

Zacznijmy od podstaw, czyli kiedy przeprowadzić zbiór owoców?

Koniec lata i jesień to doskonały czas na przeprowadzenie zbioru owoców z większości drzewek i zwieńczenie naszej całorocznej pracy w sadzie. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to prostą, choć pracochłonną czynnością. Jednak musimy pamiętać, że sposób, w jaki przeprowadzimy zbiór, wpłynie na liczbę odpowiednich do spożycia owoców. Warto zatem poznać kilka podstawowych zasad, które nie tylko usprawnią cały ten proces, ale uczynią owoce smaczniejszymi i zminimalizują ryzyko uszkodzeń podczas zbioru.

Kiedy zbierać jabłka?

Termin zbioru jabłek zależy od odmiany oraz warunków klimatycznych. W Polsce najczęściej zbiory rozpoczynają się w sierpniu i trwają aż do października. Więc kiedy zrywać jabłka, aby mieć pewność, że są dojrzałe? Oto kilka wskazówek, kiedy zrywać jabłka:

  • gdy owoce zmieniają kolor skórki na charakterystyczny dla danej odmiany.
  • miąższ jest soczysty i słodki,
  • nasiona są brązowe,
  • jabłka łatwo odrywają się od gałęzi.

Kiedy zbierać gruszki?

Gruszki są nieco bardziej wymagające pod względem terminu zbioru niż jabłka. Zbyt wczesny zbiór może spowodować, że owoce nie będą miały odpowiedniego smaku, natomiast zbyt późny zbiór może prowadzić do ich przejrzenia i gnicia. Najlepiej więc przeprowadzić zbiór gruszek gdy:

  • zmieniają kolor skórki na charakterystyczny dla danej odmiany,
  • miąższ jest jędrny, ale nie twardy,
  • łatwo odrywają się od gałęzi przy delikatnym skręcie owocu.

Zbiór owoców - jak się do niego przygotować?

Przed przystąpieniem do zbioru jabłek i gruszek, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. Należy zaopatrzyć się w skrzynki na owoce, które umożliwią bezpieczne i wygodne przechowywanie czy transport zebranych owoców.

Ochrona owoców podczas zbioru

Podczas zbiorów należy dbać, aby nie uszkodzić owoców. Poobijane owoce z uszkodzoną skórką lub oderwanymi szypułkami szybko się psują. Przed rozpoczęciem zbiorów warto obciąć paznokcie, aby uniknąć uszkodzeń skórek owoców.

Technika zbioru

Chwyć owoc całą dłonią, unikając używania jedynie koniuszków palców, co może prowadzić do zgnieceń i szybszego psucia się owoców tuż pod skórką. Aby zerwać owoc, delikatnie podnieś go i obróć jednocześnie, starając się, aby szypułka pozostała przy owocu. W przypadku owoców z długą szypułką przytrzymaj ją palcem, aby się nie złamała. Szypułki są ważne, ponieważ owoce bez nich szybciej się psują i trzeba je natychmiast zjeść lub przeznaczyć na przetwory. Złamane szypułki mogą również przebijać skórki innych owoców w skrzynce, co jest szczególnie problematyczne w przypadku gruszek.

Kolejność zbioru

Zbiory zaczynaj od najniższych gałęzi, przesuwając się od zewnętrznej części korony drzewa ku wnętrzu. Następnie przejdź do wyższych partii gałęzi, zrywając owoce w tej samej kolejności - od zewnętrznej części korony do środka. Kontynuuj ten proces, aż dojdziesz do czubka drzewa.

Jak przechowywać zebrane owoce?

Po zbiorze owoce powinny być jak najszybciej przetransportowane do chłodni. Przydatne będą skrzynki na owoce, które zapewnią odpowiednią wentylację i ochronę przed uszkodzeniami. Przechowywanie jabłek i gruszek w kontrolowanych warunkach (temperatura, wilgotność) przedłuży ich świeżość i zachowa walory smakowe.

Jaka skrzynka na owoce sprawdzi się najlepiej?

W przypadku przechowywania jabłek i gruszek możesz zdecydować się na skrzynki drewniane lub plastikowe. Najchętniej wykorzystywanym rodzajem np. przy uprawach hurtowych są skrzynki plastikowe, które są lżejsze od tych wykonanych z drewna. Przy zakupie zwróć uwagę, czy plastik użyty do ich produkcji jest bezpieczny w kontakcie z żywnością oraz posiada odpowiednią grubość.

21. listopad 2024 07:40