Rejon Dąbrowy Chełmińskiej to zagłębie brokułowo – kalafiorowe, ale również mające tradycje w uprawie cebuli. Na spotkanie w miejscowości Błota przyjechało ponad 100 producentów zajmujących się uprawą wymienionych warzyw.
Spotkanie prowadziła Kierownik Działu Skupu Pinquin Foods Polska Sp. z o.o. w Dąbrowie Chełmińskiej Mirosława Urbanowska. Po krótkim powitaniu, podsumowała kończący się sezon skupowy dla zakładu.
Katarzyna Wójcik redaktor naczelna Warzyw i Owoców Miękkich podsumowała kończący się rok. W jej prezentacji nie zabrakło zdjęć z wyjazdów terenowych. Redaktor naczelna w przedstawiła również lokalnych producentów, którzy mogli odnaleźć się na prezentowanych fotografiach.
Dr Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach zwróciła uwagę na podstawowe zagadnienia związane z ochroną roślin przed szkodnikami, zwłaszcza w uprawie roślin kapustnych i cebuli. Rolnicy słuchali wykładu z zaciekawieniem, ponieważ prelegentka przedstawiała fotografie poszczególnych szkodników w różnych fazach rozwojowych. Nie zabrakło również tych pożytecznych stworzeń, m.in. złotooków.
Dr Wojciech Matuszak, główny hodowca w firmie nasiennej "Spójnia Nochowo" omówił uprawę cebuli ze szczególnym uwzględnieniem odmian nadających się do długiego przechowywania. Wskazał słuchaczom, na jakie najważniejsze czynniki produkcyjne powinni zwrócić uwagę, aby uzyskać wysoki i dobrej jakości plon. Wystąpienie opierał na prowadzonych przez firmę doświadczeniach.
Maciej Kania redaktor Warzyw i Owoców Miękkich przedstawił Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Zwrócił uwagę, na najważniejsze dla producentów warzyw działania, z których mogą uzyskać wsparcie dla swoich gospodarstw oraz jakimi kryteriami doboru inwestycji się kierować, aby otrzymać na nią pieniądze.
Tomasz Gajdowicz z Grupy Azoty S.A. na wstępie przedstawił najnowszą ofertę nawozową firmy. Głównym tematem jego wystąpienia było jednak przedstawienie programu „Grunt to Wiedza”, którego obecnie trwa kolejna edycja, a który został stworzony przez grupę Azoty przy współpracy z PKO Bankiem Polskim. Zachęcał rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni minimum 50 ha do wzięcia udziału w programie badania pH gleby oraz jej zasobności w składniki odżywcze. Jako praktyk prowadzący również własne gospodarstwo wskazał na duże oszczędności w zakupie nawozów jakie wynikają z przeprowadzonych badań i dobraniu dawek wg otrzymanych wyników.
Ostatni głos na seminarium zabrał Zbigniew Chuchnowski z firmy Syngenta, który przedstawił ofertę odmianową. Znaleźć w niej mogliśmy nowe odmiany brokułów, kalafiorów z przeznaczeniem zarówno na rynek warzyw świeżych, jak i dla przetwórstwa. W wystąpieniu nie zabrakło również informacji o odmianach cebuli, z różnymi okresami przechowywania po zbiorach.
Dziękujemy wszystkim za udział w seminarium i zapraszamy na kolejne edycje.