StoryEditor

Najgorsza jest rutyna

06.03.2019., 11:50h
– Każdy sezon jest inny. Każdy zaskakuje. Każdego roku obowiązuje nowy program ochrony. Nie wolno popadać w rutynę – to najbardziej ogólne wnioski ze szkolenia dostawców truskawki do chłodni Run we Włocławku.
Głos przetwórni

– Truskawka jest jedynym gatunkiem owoców do przetwórstwa o zadowalającej plantatora opłacalności – zagaił spotkanie Zbigniew Sawicki – dyrektor ds. kontraktacji i zaopatrzenia surowcowego. Jeden hektar plantacji przy plonie 30 t/ha wystarczy na podstawowe utrzymanie rodziny, ponieważ średnia cena szypułkowanej truskawki na przestrzeni ostatnich ośmiu lat wynosiła 3,80 zł/kg loco rampa. Odliczając nawet połowę przychodu na koszty, rodzina ma ponad 4000 zł  miesięcznie przez cały rok, korzystając wyłącznie z pracy najemnej podczas zbioru.

– Chłodnia Run planuje w najbliższych latach dużą rozbudowę zakładu – zdradził dyrektor.

– Po raz pierwszy od wielu lat w minionym sezonie nie znaleźliśmy w dostarczonym surowcu ciał obcych – chwaliła Dominika Pobożan – asystent pełnomocnika ds. systemów jakości. Pani Dominika przypomniała specyfikacje jakościowe dotyczące truskawek. Prosiła o nieustawianie skrzynek z owocami wprost na ziemi, co jest przyczyną niepotrzebnych zabrudzeń surowca. Uczulała na nadzór pracowników – mycie rąk, niepalenie przy pracy i nieużywanie szklanych naczyń na plantacji.

Może być problem z przędziorkiem i wciornastkiem

– Zeszłoroczna aura sprzyjała rozwojowi przędziorka i wciornastka na plantacjach truskawek, zwłaszcza ten ostatni zaskoczył niejednego plantatora – mówiła Barbara Błaszczyńska – doradca sadowniczy. Bardzo ważna jest umiejętna i systematyczna lustracja plantacji i podejmowanie ochrony po przekroczeniu przez szkodniki progu zagrożenia.

Lustracja w kierunku przędziorka powinna polegać na zerwaniu około 200 najstarszych liści (po 1 z rośliny), policzeniu form ruchomych szkodnika na spodniej stronie liści i przeliczeniu ich liczby na 1 liść. Próg zagrożenia jest bardzo niski, bo wynosi tylko 2 sztuki/1 liść przed kwitnieniem, po pełni kwitnienia 2–3 formy ruchome, po zbiorze owoców – 5 sztuk. Najlepiej oglądać liście przez lupę.

Ważne jest również zlustrowanie plantacji po zabiegu ochrony. Coraz częściej występuje bowiem zjawisko odporności. Dlatego nie należy przekraczać zalecanej liczby zabiegów w danym sezonie, np. Topsin M 500 SC, czy Yamato 303 SE stosować tylko raz w sezonie, Mospilan 20 SP, Kobe 20 SP do 2 razy, akarycydy z danej grupy chemicznej tylko raz, wyjątek (2 razy) stanowią Vertigo 018 EC i Floramite 240 SC. Presja przędziorka już na starcie nowego sezonu może być bardzo duża. Najważniejszy i najbardziej efektywny czas zwalczania przędziorka przypada na okres przed kwitnieniem.

Zalecane akarycydy: Ortus 05 SC, Envidor 240 SC, Nissorun Strong 250 SC, Safran/Acaramik 018 EC (uwaga na 96-godzinną prewencję dla pszczół!), Koromite/Milbeknock 10 EC, Floramite/Bifenmite 240 SC. Są też preparaty biologiczne: Next Pro, Emulpar 940 EC, Siltac EC, Afik oraz Limocide. Skuteczna jest mieszanina Next Pro + Safran lub Vertigo.

Lustracji (pod binokularem lub lupą) na obecność roztocza poddaje się najmłodsze, jeszcze zwinięte liście. Stwierdzenie nawet pojedynczych roztoczy przed kwitnieniem jest sygnałem do wykonania zabiegu.

Wciornastek różówek powinien być zwalczany od fazy pąków kwiatowych do końca fazy dojrzewania owoców (SpinTor 240 SC, Limocide, Next Pro – ten środek nie podczas kwitnienia).

Chłodnia Run eksportuje mrożonki również do Ameryki. Tamtejsze wymagania dotyczące ochrony chemicznej różnią się od naszych. Barbara Błaszczyńska wskazywała niedopuszczone tam środki. I tak, zwalczając mączniaka prawdziwego na truskawkach kierowanych za ocean nie można stosować środków: Nimrod 250 EC, Topas 100 EC, Armicarb SP i preparatów siarkowych.

Linie do nawadniania

Do nawadniania kroplowego plantacji truskawek i pomiaru wilgotności gleby za pomocą tensjometru zachęcał Mariusz Byliniak z firmy Agrosimex. – W okresie wegetacji, czyli od kwietnia do września, a truskawka potrzebuje 550–650 mm opadu – stwierdził. Odmiany wczesne mniej niż późne. Różnica wynosi nawet 40%. Częste nawadnianie małymi dawkami jest nieekonomiczne.

Przedstawił zalety linii kroplującej nowej generacji Aquapress (AgroPress). Doskonale sprawdza się na terenach pochyłych. Nadaje się do nawadniania naziemnego i podziemnego. Jest wyposażona w 3 systemy zapewniające długie użytkowanie:

– PC (pressure compensating) – labiryntowy system kompensacji ciśnienia;
– AS (anti-siphon system) – system przeciwdziałający zasysaniu cząsteczek gleby;
– ND (no-draining system) – system antydrenażowy – po wyłączeniu instalacji kroplowniki wyłączają się (zamykają).


Zabezpieczenie przed przymrozkami

Firma Agrimpex oferuje nową agrowłókninę, doskonale przepuszczającą wodę zaraz po opadzie. Dzięki temu nie przygniata roślin. Jest dostępna w gramaturach: 19 g/m2 i 23 g/m2, długościach 100 i 250 m oraz szerokościach: 6,35; 9,50; 12,65 i 15,80 m.

Kolejną nowością jest grubsza, bo 30-gramowa agrowłóknina Pegas agro. Wiadomo, że każda włóknina jest tkaniną i każda się ściera. Ta grubsza, mimo oddziaływania warunków atmosferycznych lepiej ochroni rośliny, zwłaszcza zimą.

Firma proponuje również agrowłókniny do ściółkowania plantacji truskawek oraz usługę rozkładania ściółki. Maszyna formuje zagony za pomocą glebogryzarki i aktywnego wału, precyzyjnie podaje nawozy, rozkłada taśmy nawodnieniowe, ściółkuje agrowłókninę i robi w niej otwory.

Więcej wapnia w truskawce

– Kilogram truskawki zawiera 15 razy więcej wapnia niż kilogram jabłek – powiedział Szczepan Grochowski z firmy Bioagris. Zachęcał więc do nawożenia dolistnego plantacji nawozem Biocal, zawierającym nie tylko wapń, ale również cynk. Zaleca się dawkę 1 l/ha (z dodatkiem adiuwanta Protectora) od początku kwitnienia i powtarzanie co 10–14 dni.

Producenci brokułów w minionym gorącym sezonie z powodzeniem stosowali XStress, opóźniający przejrzewanie róż. Warto, by produkt poznali również plantatorzy truskawek. Szczepan Grochowski przytaczał wyniki badań prof. Zofii Zydlik z UP w Poznaniu, które wykazały niemal dwukrotny wzrost jędrności owoców po zastosowaniu XStress. Zaleca się zastosowanie 1,5 l/ha 3–4 dni przed planowanym zbiorem. Owoce traktowane tym preparatem wykazują również większą trwałość pozbiorczą.

Przedstawiciel firmy promował również dla truskawek nawóz amidowy NHCa Delta. Jedną aplikację w połowie kwietnia (5 l/ha), potem inne nawozy azotowe i powrót do nawożenia NHCa Delta od pierwszego zbioru owoców.

Maciej Kania
źródło: Katarzyna Wójcik – relacja ze spotkania

28. styczeń 2025 03:22