Spotkaniu towarzyszyły liczne wykłady oraz prezentacje firm oferujących środki do produkcji.
Ochrona truskawek
– Niech przeoczenia i błędy minionego sezonu będą lekcją na nadchodzący. Przędziorki i roztocza, wciornastki i antraknoza już „wyczekują na początek sezonu – mówiła Barbara Błaszczyńska, doradca. Prelegentka przekazała informacje dotyczące zwalczania i lustracji, doboru chemicznych środków ochrony. – Walkę z przędziorkiem chmielowcem koniecznie trzeba rozpocząć przed kwitnieniem, oczywiście pod warunkiem przekroczenia przez niego progu zagrożenia. Można zastosować wówczas akarycydy- Ortus, Envidor, Nissorun Strong oraz Safran, Acaramik czy Next Pro, działający mechanicznie. Czasami nieodzowny jest też uzupełniający zabieg tuż po kwitnieniu – wyjaśniała.
Nawożenie truskawek
O nawożeniu truskawki uprawianej w gruncie mówił dr Piotr Chohura z UP Wrocław. – Wielu producentów zapomina że współczesne odmiany są bardziej produktywne, a tym samym mają większe potrzeby pokarmowe. Plantacje nawadniane, ściółkowane potrzebują wyższych dawek nawozów. Ponadto truskawka bardzo pozytywnie reaguje na dokarmianie dolistne. Podczas intensywnego wzrostu wegetatywnego trzeba stosować nawozy z przewaga azotu, podczas kwitnienia fosforu a w okresie plonowania potasu. Warto włączyć wapń który zwiększa odporność na choroby grzybowe i poprawia jakość owoców.
Zatrudnienie cudzoziemców
Na jakich warunkach zatrudniać cudzoziemców mówił adwokat Łukasz Biernacki. Od 1 stycznia 2019 obowiązują nowe przepisy. Istnieje wymóg legalizacji pobytu i zatrudnienia – tytuł pobytowy uprawniający do pracy (wiza, zezwolenie na pobyt ) oraz dokument dopuszczający do polskiego rynku pracy (np. zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, zezwolenie na pobyt czasowy i pracę).
To tylko niektóre z zaprezentowanych wykładów. Podczas spotkania swoje wystąpienia mieli przedstawiciele firm: Azelis, Center Plast, Ogrofol, BioAgris, TradeCorp, Szkółka Niewczas, Agrimpex, ADOB, Intermag i Bayer.
Marta Szyperek